E-MAIL РОЗСИЛКАJoomla Extensions powered by Joobi

КАЛЕНДАР НОВИН

Липень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01024, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

05

Євченко О.О., заступник начальника відділення НСПП у Миколаївській області

 

За часи незалежності Україна пройшла складний шлях від створення до налагодження постійного функціонування системи правового захисту інтересів учасників соціально-трудових відносин. Проте і нині залишається актуальною проблема підвищення рівня захисту трудових прав і соціально-економічних інтересів працюючих, реалізація можливості кожного громадянина відстоювати свої права як особисто, так і разом з іншими членами трудового колективу.

 

Саме цим проблемам був присвячений міжнародний семінар «Трудові спори та шляхи їх вирішення», що відбувся в місті Одеса 20-21 серпня 2009 року. Організатори семінару – Профспілка працівників державних установ України та Інтернаціонал громадського обслуговування (PSI) – створили всі умови для плідної насиченої роботи щодо обговорення існуючих проблем та обміну досвідом з основних напрямків захисту прав найманих працівників. Особливістю проведеного заходу стала участь у ньому не тільки представників Профспілки працівників державних установ України, Федерації профспілок України, Національної служби посередництва і примирення, а й закордонних профспілкових лідерів, що представляли Профспілку працівників державних установ, самоврядувань, підприємств і фінансів Латвії.

У своєму виступі під час відкриття семінару, голова  Профспілки працівників державних установ України Нікітіна Тетяна Василівна зупинилася на важливій ролі профспілок, як захисника та представника інтересів людини праці, постійно зростаючій потребі своєчасно та активно реагувати на економічні та соціальні процеси, бути бар’єром від незаконних звільнень, використовувати всі важелі, надані законом, щодо контролю за дотриманням законодавства про працю та забезпечення соціальних пільг і гарантій працівників та службовців.

Голова Федерації профспілок Одеської області Буратинський В’ячеслав Васильович поінформував учасників семінару про стан профспілкового руху Одещини. До складу Федерації профспілок Одеської області входять 26 обласних організацій, які об’єднують більше 4,5 тисяч первинних профспілкових організацій, що нараховують 442 тисячі членів профспілок. Профспілки Одеської області активно працюють над збільшенням кількості укладення колективних договорів, які охоплюють зараз 80,2% підприємств. Це важлива передумова підвищення ефективності соціального партнерства між роботодавцями та профспілковими організаціями. В області склалася постійна практика взаємодії з відділенням Національної служби посередництва і примирення, яка свідчить про необхідність подальшої постійної співпраці щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів та своєчасному їх вирішенню. Так, спільні узгоджені дії обкому автомобільного транспорту і дорожнього господарства (голова Чечоткін Володимир Павлович) та відділення НСПП по врегулюванню ситуації на Одеському автомобілеремонтному заводі на початковій стадії конфлікту сприяли погашенню заборгованості із заробітної плати у розмірі 385,2 тис. грн. Своєчасні та кваліфіковані консультації працівників відділення НСПП під час акції протесту далекобійників, роз'яснення порядку вирішення висунутих вимог, відповідальності за незаконні акції протесту дозволили зняти соціальну напругу та спрямувати конфлікт у конструктивне русло з подальшим вирішенням його легітимними засобами.

Вагоме місце в профспілковому русі Одеської області посідають представники державних установ, голова обласної організації яких Сафронов Олександр Олексійович, під час свого виступу акцентував увагу учасників семінару на тому, що місце і роль профспілок у суспільстві насамперед визначається їх здатністю відстоювати права та інтереси найманих працівників у відносинах з роботодавцями. Нелегким було вирішення колективного трудового спору на дочірньому підприємстві з іноземними інвестиціями державного головного підприємства «Медісан» лікувально- санаторної відновлювальної асоціації Державної Канцелярії Республіки Молдова «Санаторій «Молдова». Принципова позиція щодо законного вирішення проблеми Голови НСПП Окіса Олександра Ярославовича, його безпосереднє сприяння вирішенню проблеми на рівні Міністерств закордонних справ України та Молдови, постійна співпраця сторін конфлікту з відділенням НСПП в Одеській області дозволили вирішити цей спір та задовільнити вимоги найманих працівників на 85%. 

Вирішенню колективних трудових спорів, процедурі їх реєстрації, формуванню вимог найманих працівників, проведенню примирних процедур був присвячений виступ заступника начальника відділення НСПП у Миколаївській області Євченко Оксани Олегівни.

Учасників семінару було поінформовано про норми національного законодавства, нормативні акти НСПП, які потребують вивчення та дотримання з боку учасників колективних трудових спорів. З цією метою було презентовано збірку нормативно-правових актів з питань діяльності НСПП та здійснення примирних процедур за редакцією Окіса Олександра Ярославовича «Соціально-трудові відносини: нормативно-правове регулювання вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) в Україні» та офіційне нормативне виробничо-практичне, наукове, інформаційне видання «Бюлетень Національної служби посередництва і примирення». Під час виступу були надані роз’яснення та практичні поради щодо проблемних питань, які виникають під час визначення предмету та сторін колективного трудового спору, формування вимог, визначення моменту виникнення спору, проведення примирної комісії та трудового арбітражу, залучення незалежного посередника. На прохання учасників семінару виступаюча також зупинилася на питаннях, пов’язаних з проведенням страйку, адже до складу Профспілки працівників державних установ України входять не тільки державні службовці та інші особи, яким законодавчо заборонено проведення страйків, а й працівники державних підприємств, установ, організацій, які мають право на застосування такого крайнього засобу вирішення колективного трудового спору. Теоретичні засади чинного законодавства було підкріплено прикладами з практики діяльності НСПП по врегулюванню конфліктних ситуацій, що зміцнювало їх обґрунтованість.

Чималий інтерес викликав виступ начальника відділення НСПП в Одеській області Шрамкова Олександра Васильовича, присвячений взаємодії відділення НСПП з профспілками регіону, яка базується на договорі від 7 червня 2007 року «Про взаємодію між Федерацією профспілок Одеської області та відділенням Національної служби посередництва і примирення в Одеській області». Договір містить дев'ять напрямів, за якими ведеться спільна робота.

Виступаючий детально зупинився на необхідності обміну інформацією між відділенням НСПП та профспілковими організаціями щодо стану соціально-трудових відносин, оскільки така інформація є найбільш вірогідною, найбільш правильною й оперативною, адже вона походить від безпосереднього учасника подій, що дозволяє правильно оцінити ситуацію і прийняти дійові заходи.

Прикладом може служити розвиток подій та намагання спільними зусиллями попередити виникнення колективного трудового спору на комунальному підприємстві «Одесміськелектротранс», працівники якого       9 березня 2009 року провели акцію протесту. Наступного дня фахівці відділення Савчук Анатолій Володимирович, Козак Галина Дмитрівна та особа, зарахована до кадрового резерву Бубнова Олена Вікторівна зустрілися з головою профспілкового комітету Селищевою Валентиною Іванівною та деякими учасниками акції.

Було встановлено, що 7 березня 2009 року представники трудового колективу тролейбусного депо в кількості 15 осіб (0,7% від загальної чисельності працівників підприємства) висунули до адміністрації підприємства ряд вимог організаційного характеру – звільнити заступника начальника тролейбусного депо, поставити перед управлінням міського транспорту питання про дублювання тролейбусних маршрутів маршрутними таксі, встановити діючий раніше графік руху тролейбусів, а також погасити заборгованість із заробітної плати за січень-лютий поточного року. Акція носила стихійний характер.

Під час зустрічі проведено роз’яснювальну роботу, надані рекомендації щодо вирішення розбіжностей між трудовим колективом та адміністрацією підприємства правовим шляхом відповідно до Закону України «Про вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

11 березня 2009 року фахівці відділення разом з головою профкому підприємства провели зустріч із заступником директора з фінансових питань Береговою Іриною Миколаївною, яка розповіла про складний фінансово-економічний стан підприємства. За підсумками 2008 року збитки підприємства склали 2950,0 тис. грн. При подальшому вивченні питання з'ясувалося, що за даними статистики станом на 1 березня 2009 року заборгованість із заробітної плати працівникам підприємства відсутня. Разом з тим, поточна заробітна плата виплачується не вчасно через недофінансування з державного бюджету за надані послуги з перевезення пільгової категорії пасажирів.

17 березня 2009 року в ході повторної зустрічі встановлено, що адміністрація підприємства виконала майже всі висунуті під час акції протесту вимоги. Розпочато виплату заборгованості із заробітної плати.

Підприємство було внесено відділенням НСПП до бази даних підприємств Одеської області, що відзначаються підвищеним рівнем конфліктогенності, обговорені подальші спільні дії з профспілковим комітетом підприємства.

У середині травня голова профкому комунального підприємства «Одесміськелектротранс» разом з членами ініціативної групи – головами цехових комітетів профспілки, звернулися до відділення НСПП з проханням проконсультувати їх про порядок вступу до колективного трудового спору у зв'язку з тим, що заборгованість працівникам підприємства із заробітної плати перевищила 7 млн. грн.

На профспілковій конференції працівників підприємства, що відбулася 5 червня 2009 року, були присутні: голова обкому профспілки працівників ЖКГ, місцевої промисловості та побутового обслуговування Сурілова Лідія Іванівна, від НСПП – начальник відділення, завідуючий сектором правового забезпечення Нікітенко Василь Якович і трудовий арбітр – головний спеціаліст з колдоговірної роботі Федерації профспілок України в Одеській області Кубик Любов Дмитрівна.

Одне з питань конференції – вступ до колективного трудового спору з адміністрацією підприємства з питань погашення заборгованості із заробітної плати. У ході дебатів керівництво підприємства і начальник департаменту транспорту і зв'язку Одеської міської ради запевнили колектив, що, створивши погоджувальну комісію, вони зможуть до 20 червня 2009 року погасити заборгованість.

Відділення НСПП в Одеській області продовжує відслідковувати ситуацію на підприємстві, яка, на жаль, кардинально не змінилася. На підприємство прийшов новий керівник, борг поступово почали погашати за активної участі департаменту транспорту і зв'язку міськради, проте проблеми залишаються.

На сьогодні підприємство взято на контроль з метою запобігання виникненню колективного трудового спору. Найближчим часом запланована зустріч з новим керівником підприємства для проведення консультацій та подальшого узгодження спільних дій.

Наведений приклад демонструє необхідність злагоджених дій профспілок та відділення НСПП на всіх стадіях розвитку конфліктної ситуації.

Також учасникам семінару було презентовано досвід відділення НСПП в Одеській області щодо співпраці з профспілками з інформування громадськості, просвітницької роботи з пропаганди правових знань, проведення семінарів, нарад, ділових ігор, тренінгів, підготовки трудових арбітрів та незалежних посередників.

Корисною та актуальною була інформація, запропонована керівником юридичного департаменту Федерації профспілок України Орловою Вірою Дмитрівною, яка зосередилася на правових засадах боротьби з рейдерством у профспілках та механізмі і процедурі розгляду індивідуальних трудових спорів.

У трьох областях України – Кіровоградській, Дніпропетровській та Миколаївській мали місце спроби рейдерських атак шляхом подання близько 100 позовних заяв до суду. Позивачі вимагали визнання судом факту їх голосування під час проведення профспілкових конференцій та обрання голів профспілкових організацій різного рівня. При цьому відповідачами виступали чинні голови профспілок, які заперечували взагалі сам факт проведення конференцій у ці дні, а тим більш обрання осіб, зазначених у позовах. Небезпека задоволення подібних позовів полягає в тому, що визнання судом факту голосування «за» начебто обраного голову профкому призводить до можливості доводити його легітимність, спираючись на отримане судове рішення. Цікавим є той факт, що частина судових засідань була призначена на неробочі дні та на один і той самий час, що є порушенням чинного законодавства.

Окрім того, учасники семінару мали можливість ознайомитися з узагальненою практикою юридичного департаменту Федерації профспілок України щодо сприяння членам профспілок у вирішенні індивідуальних трудових спорів, порівняти чинне законодавство з новаціями, запропонованими в проекті Трудового кодексу України, обговорити проблеми, що виникають під час представництва та захисту індивідуальних і колективних прав та інтересів членів профспілок.

Другий день міжнародного семінару розпочався ознайомленням з досвідом вирішення трудових спорів у профспілці Латвії. Голова Профспілки працівників державних установ, самоврядувань, підприємств і фінансів Латвії Андрій Іргенсонс розповів про чотирирічну співпрацю з Профспілкою працівників державних установ України. Аналізуючи стан справ у галузі захисту прав працівників державного сектору Латвії, виступаючий акцентував увагу на негативних наслідках фінансово-економічної кризи, що призвела до дефіциту Державного бюджету та зменшення середньої заробітної плати на 30-50%, зростання рівня безробіття, загострення стану соціально-трудових відносин в цілому.

У Латвії відсутній державний орган на кшталт НСПП. Примирні органи для вирішення колективних трудових спорів створюються безпосередньо сторонами, а в разі ухилення від проведення примирних процедур спір вирішується в судовому порядку. Колективні трудові спори можуть відбуватися на трьох рівнях: національному, галузевому та на рівні підприємства. Недоліком законодавства, на думку латвійських профспілківців, є заборона проведення загальнонаціональних страйків.

Основна увага латвійських профспілок зосереджена на захисті найманих працівників під час вирішення індивідуальних трудових спорів. Цікавою для учасників семінару була інформація щодо можливості індивідуального членства в профспілці, яка дає можливість працівнику уникнути тиску з боку роботодавців, не зацікавлених у наявності профспілок на підприємстві. Право не розголошувати інформацію щодо членства у профспілці було відстояно в судовому порядку у відповідь на поширення серед роботодавців практики заповнення відповідних анкет під час прийому на роботу.

Для звільнення з роботи члена Профспілки працівників державних установ, самоврядувань, підприємств і фінансів Латвії потрібна згода не первинної організації, а Центрального Комітету відповідної профспілки, що дає додаткову можливість захистити права державного службовця, які особливо часто порушуються після перемоги на виборах і приходу до влади нової політичної сили. Також незалежності профспілки від роботодавця сприяє й те, що все ширшою стає практика обрання головами первинних профспілок осіб, не працюючих на підприємстві або в органах влади, самоврядування. Вони є членами цих профспілок, проте або мають статус пенсіонерів, або працюють в інших установах.

Досвід роботи територіальних організацій Профспілки працівників державних установ України по вирішенню трудових спорів представили завідуючий організаційно-правовим відділом Дніпропетровської обласної профспілкової організації Лавренов Анатолій Артемович та правовий інспектор праці Хмельницької обласної організації Профспілки Лебедєв Микола Семенович. Присутнім були продемонстровані наочні матеріали, розроблені спільно з відділенням НСПП у Дніпропетровській області, які розповсюджуються серед профспілкових організацій для ознайомлення з НСПП та її основними напрямками діяльності.

Особливостям вирішення трудових спорів в умовах фінансової кризи була присвячена доповідь головного спеціаліста відділу захисту економічних прав та інтересів трудящих центрального Комітету Профспілки працівників державних установ України Грицаєнко Вікторії Вікторівни.

Обговоривши актуальні питання вирішення трудових спорів та конфліктів, учасники семінару відзначили надзвичайну актуальність обраної проблеми на сучасному етапі розвитку України. Держава повинна продовжити створення та вдосконалення ефективного механізму правового регулювання вирішення трудових спорів.

 

З цією метою запропоновано:

1. Вивчити питання необхідності подання пропозицій про внесення змін та доповнень до чинного законодавства щодо:

– процедури врегулювання розбіжностей, що виникли між сторонами соціального партнерства (законопроект «Про соціальний діалог в Україні»);

– заборони проведення локауту;

– заборони ліквідації юридичної особи, представництва, філії з причин виникнення колективного трудового спору;

– законодавчого передбачення принципу ефективності при веденні колективних переговорів;

– обов’язковості рішення трудового арбітражу для сторін конфлікту;

– впровадження інститутів «неповного» та «попереджувального» страйків.

2. Внести пропозиції до відповідних урядових структур щодо доцільності:

– створення спеціалізованих трудових судів в Україні;

– розширення функцій НСПП;

– створення постійно діючого Трудового арбітражу при НСПП та передбачення заходів для забезпечення виконання його рішень.

3. Продовжити практику обміну досвідом щодо шляхів вирішення трудових спорів у зарубіжних країнах та проведення відповідних семінарів та інших заходів з цього питання.

Підводячи підсумки, голова Профспілки працівників державних установ України Нікітіна Тетяна Василівна зазначила, що вирішення проблемних питань, висвітлених у ході роботи семінару, потребує постійної уваги з боку профспілкових організацій, адже, як зазначено в Програмі дій Профспілки працівників державних установ України щодо захисту соціально-трудових прав і законних інтересів її членів на 2005-2010 роки, основним напрямком її діяльності є захист індивідуальних і колективних інтересів членів Профспілки на основі подальшого вдосконалення і розвитку соціального партнерства з роботодавцями, органами державної влади і місцевого самоврядування.

 Підготовлено відділеннями НСПП в Миколаївській та Одеській областях