E-MAIL РОЗСИЛКАJoomla Extensions powered by Joobi

КАЛЕНДАР НОВИН

Лютий 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

     Нова модель вирішення трудових спорів в Україні      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01004, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

Л. Єжель, головний спеціаліст відділення НСПП в Черкаській області

18 січня 2018 року в приміщенні відділення НСПП в Черкаській області (далі – Відділення) відбулося засідання круглого столу на тему: "Співпраця відділення Національної служби посередництва і примирення в Черкаській області із профспілками у процесі вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) у структурних підрозділах ПАТ "Черкасиобленерго"".

У засіданні взяли участь начальник Відділення С. Власенко, голова Черкаської обласної організації профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості України О. Молдованов, голова первинної профспілкової організації ПАТ "Черкасиобленерго" О. Чорний та його заступник С. Мулявка, представники цехових та страйкових комітетів окремих структурних підрозділів ПАТ "Черкасиобленерго", працівники Відділення.

Відкрив засідання круглого столу С. Власенко, який відзначив, що співпраця Відділення з енергетиками області щодо сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС(К)) триває. Причиною звернення найманих працівників стала заборгованість із виплати заробітної плати. У результаті звернення, у січні-травні 2017 року, розпорядженнями НСПП були зареєстровані 19 КТС(К) у структурних підрозділах ПАТ "Черкасиобленерго" та 50 вимог найманих працівників, які стосувалися погашення заборгованості із виплати заробітної плати та виплати поточної заробітної плати двічі на місяць відповідно до вимог Колективного договору.

У процесі вирішення зазначених КТС(К), було проведено 72 узгоджувальні зустрічі, представникам сторін надано близько 70 усних консультацій та 12 письмових рекомендацій з питань застосування процедур вступу найманих працівників у КТС(К), примирних процедур із вирішення зазначених спорів та застосування права на страйк як крайнього засобу вирішення КТС(К), відповідно до вимог Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)". Крім того, працівники Відділення взяли участь в роботі 4 загальних зборів найманих працівників структурних підрозділів та 5 засідань примирних комісій, в ході яких були прийняті погоджені рішення на користь найманих працівників, а саме: адміністрації ПАТ "Черкасиобленерго" та адміністраціям структурних підрозділів, де зареєстровані КТС(К), погасити у встановлені терміни заборгованість із виплати заробітної плати та, відповідно до розділу 3 п. 3.2 Колективного договору, виплачувати поточну заробітну плату двічі на місяць 5 та 20 числа у повному обсязі.

Через невиконання рішень примирних комісій, у квітні, травні та червні 2017 року, наймані працівники 12 структурних підрозділів ПАТ "Черкасиобленерго" оголосили та провели одноденні або безстрокові страйки. За сприяння Відділення, в процесі вирішення КТС(К) під час страйків, вимоги найманих працівників були частково задоволені, оскільки існуюча на той момент заборгованість із виплати заробітної плати була погашена у повному обсязі. Розпорядженнями НСПП 31 вимога найманих працівників, що стосувалася погашення заборгованості із виплати заробітної плати була знята з реєстрації як вирішена. У зв’язку з частковим задоволенням вимог найманих працівників, на підставі рішень страйкових комітетів, всі страйки були призупинені.

У даний час, через ряд об'єктивних причин, рішення примирних комісій щодо своєчасної виплати поточної заробітної плати залишаються невиконаними, а КТС(К) – невирішеними, тому НСПП та її відділення в Черкаській області продовжують здійснювати заходи, спрямовані на остаточне вирішення КТС(К) у структурних підрозділах ПАТ "Черкасиобленерго".

Зокрема, 14 грудня 2017 року відбулася розширена узгоджувальна зустріч Голови НСПП О. Окіса, керівників структурних підрозділів НСПП та працівників Відділення із представниками профспілок, у ході якої були надані рекомендації та роз’яснення щодо процедури вирішення КТС(К) та дотримання вимог Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)". За результатами проведеної зустрічі, на підставі письмового звернення первинної профспілкової організації ПАТ "Черкасиобленерго", НСПП, відповідно до частини 4 статті 16 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" надала на адресу відповідних центральних органів виконавчої влади рекомендації (разом із відповідними матеріалами) щодо вирішення проблемних питань ПАТ "Черкасиобленерго", а саме щодо вирішення питання виплати заборгованої заробітної плати працівникам товариства.

Враховуючи викладене, Відділення, в межах своїх повноважень, і в подальшому буде продовжувати здійснювати заходи щодо сприяння вирішенню КТС(К) у структурних підрозділах ПАТ "Черкасиобленерго".

Як зазначив О. Чорний, проблема з виплатою заробітної плати у ПАТ "Черкасиобленерго" існує вже рік. Причиною виникнення заборгованості із виплати заробітної плати стало встановлення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) алгоритму "щодобових відрахувань" з надходжень ПАТ "Черкасиобленерго".

Через це на поточних рахунках ПАТ "Черкасиобленерго" упродовж 2017 року були відсутні обігові кошти, необхідні для виплати заробітної плати та ведення виробничо-господарської діяльності. Адміністрація підприємства та профспілковий комітет ПАТ "Черкасиобленерго", неодноразово зверталися до органів державної влади різних рівнів стосовно вирішення проблем, які склалися на підприємстві. Однак, реальне вирішення проблемних питань розпочалося лише в грудні 2017 року. Так, 20 грудня 2017 року найманим працівникам всіх структурних підрозділів ПАТ "Черкасиобленерго" виплачена у повному обсязі заробітна плата за вересень 2017 року та премія до Дня енергетика в розмірі 50% посадового окладу.

Крім того, відповідно до рішення НКРЕКП від 28 грудня 2017 року для ПАТ "Черкасиобленерго" відмінені щодобові відрахування з рахунку підприємства і на січень 2018 року встановлений алгоритм перерахувань на поточний рахунок товариства у розмірі 13% від надходження коштів від споживачів електричної енергії.

Вже 5 січня 2018 року працівники ПАТ "Черкасиобленерго" отримали частину заробленого за жовтень. За рішенням голови правління О. Самчука на ці потреби спрямували 13,3 млн. грн. Ці кошти вдалося зібрати за 4 дні роботи підприємства за новим алгоритмом. 11 січня 2018 року працівникам ПАТ "Черкасиобленерго" виплачена друга частина заробітної плати за жовтень 2017 року, а це 13,5 млн. грн. Надалі усі кошти, які надходитимуть на рахунок підприємства за реалізацію електроенергії споживачам, будуть спрямовуватися на погашення заборгованості із виплати заробітної плати, а також на виконання угоди щодо розстрочки боргу підприємства перед ДП "Енергоринок" у сумі 15 млн. грн. щомісяця.

В. Антонюк, голова цехового та страйкового комітету Черкаського міського району електричних мереж ПАТ "Черкасиобленерго" відзначив, що серед всіх структурних підрозділів товариства, наймані працівники саме Черкаського міського РЕМу першими вступили у КТС(К) з роботодавцем, першими застосували примирні процедури для вирішення спору, першими оголосили та розпочали страйк. На Черкаський міський РЕМ рівнялися працівники решти структурних підрозділів ПАТ "Черкасиобленерго", тому кожен їх крок мав бути виваженим та законним. Представникам Черкаського міського РЕМу доводилося щоденно, а то й щогодинно узгоджувати свої дії з працівниками Відділення. Завдяки вчасно наданій консультативній допомозі з боку працівників Відділення, представникам як Черкаського міського РЕМу, так і представникам інших підрозділів вдалося уникнути будь-яких серйозних порушень законодавства під час проведення страйків.

Значну роль у вирішенні КТС(К) зіграло й те, що представники роботодавця досить позитивно відреагували на вступ найманих працівників в КТС(К), оскільки працівники Відділення своєчасно переконали їх в ефективності застосування примирних процедур перед іншими засобами вирішення проблемних питань підприємства, що дозволило примирним комісіям у досить короткі терміни прийняти погоджені рішення про вирішення вимог на користь найманих працівників.

Звичайно, до вирішення питання погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам ПАТ "Черкасиобленерго" долучилися і Черкаська міська та обласна ради, Черкаська обласна державна адміністрація, ряд депутатів Верховної Ради України, оскільки від ефективного функціонування ПАТ "Черкасиобленерго" залежить життєдіяльність області. І тільки завдяки спільним зусиллям представників всіх гілок влади нарешті вдалося зрушити питання з "мертвої точки" і розпочати виплату заробітної плати працівникам.

На останній зустрічі з колективом Черкаського міського РЕМу голова правління ПАТ "Черкасиобленерго" О. Самчук запевнив найманих працівників, що підприємство планує погасити заборгованість із виплати заробітної плати до кінця березня 2018 року.

О. Молодованов у своєму виступі відзначив, що колективне відстоювання своїх законних прав та інтересів працівниками ПАТ "Черкасиобленерго" стало прикладом для найманих працівників всієї області, оскільки воно довело, що лише у тісній взаємодії найманих працівників, очолюваних сильною профспілкою, з представниками адміністрації підприємства, можна досягти позитивного результату.

У цьому процесі необхідно відзначити важливу роль працівників Відділення на всіх етапах вирішення КТС(К). Своєчасна та кваліфікована допомога представникам профспілок надавалася з моменту формування вимог до теперішнього часу. Особливо важливим моментом у вирішенні КТС(К) стало застосування найманими працівниками страйків як крайніх засобів вирішення таких спорів, адже в процесі їх застосування існує ряд обмежень, заборон та ризиків. Так, у ході страйку наймані працівники зобов'язані дотримуватися вимог чинного законодавства України та пам'ятати, що, захищаючи свої права не можна порушувати права інших громадян, крім того,роботодавець, місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування і орган (особа), що очолює страйк, зобов'язані вжити необхідних заходів до забезпечення під час страйку життєздатності підприємства, збереження майна, додержання законності та громадського порядку, недопущення загрози життю і здоров'ю людей, навколишньому природному середовищу.

Тому консультації та рекомендації працівників Відділення на даному етапі були дуже оперативними, чіткими, своєчасними та кваліфікованими. У зв’язку з цим, обласна профспілка працівників енергетики та електротехнічної промисловості висловлює щиру вдячність працівникам Відділення за плідну співпрацю у вирішенні КТС(К) у галузі енергетики.

На завершення засідання круглого столу, його учасники висловили сподівання, що найближчим часом проблема своєчасної виплати заробітної плати у ПАТ "Черкасиобленерго" буде вирішена, вимоги найманих працівників виконані, в результаті чого стан соціально-трудових відносин у колективах структурних підрозділів ПАТ "Черкасиобленерго" остаточно стабілізується.