E-MAIL РОЗСИЛКА



Joomla Extensions powered by Joobi

      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01024, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

Zamitshkiy

       Сергій Замицький, начальник відділення НСПП в Полтавській області

 

       Відповідно до плану реалізації Проекту Міжнародної організації праці 23 лютого 2010 року в м. Полтаві відбувся обласний тристоронній семінар «Сприяння свободі асоціацій та ефективному визнанню права на ведення колективних переговорів».

      На запрошення заступника голови обласної державної адміністрації Надії Мякушко (до призначення на цю посаду – незалежний посередник НСПП) в семінарі взяла участь заступник начальника відділення НСПП – завідувач сектора правового забезпечення Оксана Атаманюк.

     Семінар відбувся у формі трьох сесій та відкритого обговорення.

     У ході першої сесії за темою «Міжнародні трудові стандарти щодо права на створення профспілок та організацій (об’єднань) роботодавців та організації ведення колективних переговорів» були заслухані та обговорені повідомлення Володимира Ступака, директора департаменту соціального партнерства і загальнообов’язкового державного страхування Міністерства праці та соціальної політики України та Василя Костриці, національного координатора МОП в Україні.

     Останній доповідач, зокрема, наголосив, що зі 188 Конвенцій, ухвалених МОП, Україною ратифіковано 64, але лише 55 з них є чинними. Не ратифіковано жодної з ключових соціальних Конвенцій (№81 про інспекцію праці, №129 про інспекцію праці в сільському господарстві, №102 про мінімальні норми соціального забезпечення, № 121 про допомогу у випадках виробничого травматизму, №168 про сприяння зайнятості та захисту від безробіття).

      Представник МОП висловив занепокоєння щодо невиконання Україною Конвенції №95 про охорону заробітної плати в частині наявності заборгованості із виплати заробітної плати. Збільшується кількість фактів порушень Конвенцій №87 про свободу асоціацій та захист прав на організацію та №98 про право на організацію та на ведення колективних переговорів.

      Василь Костриця висловив невдоволення МОП та інших європейських структур системними утисками прав профспілок в Україні протягом 15 останніх років. Йдеться не лише про обмеження їх участі в законотворчій діяльності, а й про дедалі більшу залежність профспілок від роботодавців і власників на виробничому рівні. В державі відомий факт цькування керівництвом Лубенського міськвиконкому (Полтавська область) та адміністрацією комунального підприємства «Лубниводоканал» голови профкому Наталії Кирпань за її принципову позицію у відстоюванні прав найманих працівників. Згадав Василь Костриця і спроби рейдерського захоплення приміщень, що перебувають у власності ФПУ.

    Доповідачами на другій сесії («Сучасний стан законодавства щодо свободи асоціацій та ведення колективних переговорів, а також процедур, що регулюють тристоронній діалог») були Броніслав Морозович, заступник керівника секретаріату Національної тристоронньої соціально-економічної ради, Григорій Осовий, заступник голови Федерації профспілок України та Юрій Кузовий, директор департаменту розвитку соціального страхування Федерації роботодавців України.

    Було наголошено, що Україна не врахувала рекомендації МОП щодо внесення змін до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» стосовно скорочення переліку процедур і термінів, що передують вступу найманих працівників у страйк.

     У дискусії взяла участь Оксана Атаманюк і навела приклади оголошення страйків без дотримання визначених Законом вимог, зокрема без проведення примирних процедур, та проаналізувала негативні наслідки таких дій. На прикладах ВАТ «Бурова компанія «Букрос», комунального підприємства «Кременчуцьке тролейбусне управління», ВАТ «Лубнигаз» та інших вона підтвердила, що нестача у найманих працівників рішучості й наполегливості в подоланні процедурних бар’єрів утримувала їх не тільки від намірів вдатися до страйку, а й захищати свої права через колективні трудові спори.

    Підтвердженням попередніх висновків про утиски прав профспілок було нагадування Оксани Атаманюк про долю колишнього голови профкому холдингової компанії «АвтоКрАЗ» Василя Попова, який у 2003 році представляв сторону найманих працівників у колективному трудовому спорі з адміністрацією, а після вирішення всіх вимог, під тиском голови правління, змушений був поступитися посадою.

   Також доповідачі дорікали державі за надмірне втручання у діяльність об’єднань роботодавців. Зокрема, обов’язкова процедура їх реєстрації в органах Міністерства юстиції України суперечить Конвенції №87 про свободу асоціації та захист прав на організацію.

    На третій сесії за темою «Перешкоди та проблеми на шляху до свободи об’єднань та ведення колективних переговорів» учасники семінару, зокрема, торкнулися проблеми зниження рівня соціальної активності працівників.

    Модератором сесії була Гульбашин Чепурко, доктор соціологічних наук, національний консультант Центру соціальних експертиз Інституту соціології НАН України.

    Згідно з висновками Всесвітньої організації охорони здоров’я Україна є лідером по депресивності, що свідчить про занепад духу, психологічне пригнічення, покірність долі і нездатність відстоювати права. За результатами проведеного 2007 року опитування серед населення 24 європейських країн, у тому числі й України, вона займає останню та передостанню позиції за такими показниками: довіра до працівників центральних і місцевих органів державного управління (24-те місце), оцінка стану сімейного доходу (24-те), вдалий пошук роботи до 3-х місяців (24-те), прояв на роботі ініціативи (23-тє), відчуття себе активним та енергійним (23-тє).

   Як свідчить проведене Інститутом соціології НАН України опитування громадської думки, на суспільство посилюється дія феномену масового та немотивованого страху. 88,3% населення побоюються безробіття, 43,9% – голоду, 59,4% – припинення роботи підприємств, 23,3% – масових безпорядків, 83,2% – зростання цін.

    Лише 1,6% респондентів вважають українське суспільство справедливим, а 81% переконані, що вони живуть у несправедливому суспільстві. Кількість тих, хто не схильний до радикалізму, але готовий активно протестувати в межах закону – всього 2% (схильних до радикалізму – 0,6%). А 62% респондентів переконані, що краще все перетерпіти заради власного спокою.

    На захист з боку вищої влади в Україні розраховують від 1,9 до 7,2% населення, на захист з боку місцевої влади – 4%, з боку профспілок – 2,2%, керівників підприємств – 0,8%.

   Стан пригнічення, зневіра у захисних функціях влади і профспілок стримують бажання працівників публічно захищати трудові права, впливають на якість колективних переговорів та здатність контролювати виконання домовленостей.

   Завершуючи семінар, організатори позитивно оцінили роль тристоронніх переговорів на Полтавщині, підкреслили, що саме тут 1993 року вперше в Україні було укладено регіональну угоду.

      Література:

  1. Стенограма тристороннього семінару «Сприяння свободі асоціацій та ефективному визнанню права на ведення колективних переговорів», 23.02.2010 р. м. Полтава.
  2. Конвенції та рекомендації Міжнародної організації праці. – Женева: Міжнародне Бюро Праці, 1999.
  3. Українське суспільство 1992-2009. Динаміка соціальних змін. – К.: Ін-т соціології НАН України, 2009.
  4. Архів відділення НСПП в Полтавській області, 2003 р.