E-MAIL РОЗСИЛКАJoomla Extensions powered by Joobi

КАЛЕНДАР НОВИН

Грудень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

     Нова модель вирішення трудових спорів в Україні      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01004, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

 

 

В. Драгомерецька, головний спеціаліст відділення НСПП в Черкаській області

 

З метою здійснення моніторингу підприємств, установ, організацій, де ускладнення соціально-трудових відносин (далі – СТВ) може призвести до виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС(К)), в рамках Угоди про співпрацю між відділенням НСПП в Черкаській області (далі – Відділення) та Черкаською обласною організацією професійної спілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості та побутового обслуговування України (далі – Профспілка) від 06.02.2018, Відділенням проведено моніторинг стану СТВ у колективі комунального підприємства "Монастирищенське виробниче управління житлово-комунального господарства" (далі – КП "Монастирищенське ВУЖКГ") м. Монастирище.

Приводом для проведення моніторингу стало повідомлення голови Профспілки, арбітра НСПП І. Анашкевича про ускладнення стану СТВ у колективі КП "Монастирищенське ВУЖКГ" у зв’язку із затримкою виплати поточної заробітної плати та можливістю виникнення заборгованості із її виплати.

Під час проведення моніторингу відбулася зустріч працівників Відділення з начальником та головою профкому КП "Монастирищенське ВУЖКГ" О. Праніченком та Г. Ляпкало та головою Профспілки, арбітром НСПП І. Анашкевичем під час якої обговорено стан СТВ у колективі.

О. Праніченко повідомив, що основним видом діяльності КП "Монастирищенське ВУЖКГ" є збір, очищення та подача води. Облікова чисельність найманих працівників становить 94 особи. Чинником, що загострює стан СТВ у колективі є несвоєчасна виплата поточної заробітної плати, яка пов’язана із складним фінансово-економічним станом підприємства. Причиною цього стало те, що з 1 січня 2018 року Кабінетом Міністрів України (далі – КМУ) змінено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (Постанова КМУ від 04.04.2002 № 256 в редакції від 08.11.2017) (далі – Порядок). Відповідно до п. 8.1 Порядку кошти, отримані як субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату послуг з водопостачання та водовідведення, заборонено направляти на виплату заробітної плати. Ці кошти дозволяється направляти тільки на оплату за електроенергію та сплату грошових зобов’язань з податків, зборів і платежів до державного бюджету. Таким чином, підприємства з водопостачання, які фактично надали послуги і понесли витрати, не можуть використати субвенцію на виконання першочергових зобов’язань роботодавця – виплату заробітної плати найманим працівникам. Враховуючи те, що субсидіями охоплено біля 85% споживачів, підприємство поставлене у дуже складну фінансову ситуацію, що призвело до несвоєчасної виплати поточної заробітної плати, а в подальшому може призвести до виникнення заборгованості з її виплати.

Голова профкому КП "Монастирищенське ВУЖКГ" відмітила, що у зв’язку несвоєчасною виплатою заробітної плати, стан СТВ у колективі вкрай нестабільний.

У свою чергу, голова Профспілки зазначив, що вкрай складна ситуація склалася на всіх комунальних підприємствах області, що надають послуги з водопостачання та водовідведення. Тому, з метою недопущення виникнення заборгованості із виплати заробітної плати на вказаних підприємствах, необхідно внести зміни до вищезазначеного Порядку.

У ході зустрічі представникам сторін соціально-трудових відносин надані роз’яснення щодо повноважень НСПП та можливостей врегулювання розбіжностей між сторонами за сприяння Відділення. Зокрема роз’яснено, що розбіжності, які виникають у сфері фінансового права, у тому числі – внесення змін до нормативно-правових актів, які регулюють питання фінансування з місцевих бюджетів пільг та субсидій, не можуть бути предметом колективного трудового спору та не відносяться до компетенції НСПП та її відділень в областях. Однак, незадовільний фінансовий стан підприємств, установ організацій, спричинений проблемами фінансування з місцевих бюджетів пільг та субсидій може привести до несвоєчасної виплати заробітної плати, що є порушенням умов укладених колективних договорів, угод або окремих їх положень та вимог законодавства про працю України. Таким чином, відповідно до вимог статті 2 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" (далі – Закон), питання погашення заборгованості, своєчасної виплати заробітної плати може бути предметом колективного трудового спору (конфлікту).

Голові профкому КП "Монастирищенське ВУЖКГ" рекомендовано у разі наявності на підприємстві чинників дестабілізації, які можуть призвести до ускладнення стану СТВ з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати, звернутися до Відділення за консультаціями щодо порядку формування та висунення вимог до роботодавця з питань погашення заборгованості із заробітної плати та вступу в КТС(К), відповідно до вимог Закону.

У зв’язку з можливим загостренням стану СТВ на КП "Монастирищенське ВУЖКГ" дане підприємство внесене у Базу даних підприємств області, що відзначаються підвищеним рівнем конфліктогенності, з метою подальшого моніторингу стану СТВ.