E-MAIL РОЗСИЛКАJoomla Extensions powered by Joobi

КАЛЕНДАР НОВИН

Грудень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

     Нова модель вирішення трудових спорів в Україні      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01004, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

В. Овчарук, головний спеціаліст відділення НСПП у Волинській області

Відділення НСПП у Волинській області (далі – Відділення) в межах повноважень, визначених Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» здійснює прогнозування розвитку соціально-трудових відносин (далі – СТВ), виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС(К)) з метою моделювання можливих змін СТВ з урахуванням комплексу наявних об’єктивних та суб’єктивних причин, визначення ймовірності виникнення КТС(К), попередження акцій соціального протесту та вироблення пропозицій та рекомендацій для зацікавлених органів, установ, організацій області з метою поліпшення стану СТВ, своєчасного усунення причин, що можуть призвести до виникнення КТС(К).

Відповідно до покладених завдань, Відділення підготувало Прогноз розвитку СТВ, виникнення КТС(К) у першому півріччі 2018 року.

Системний моніторинг стану і динаміки СТВ у ряді галузей економіки та в трудових колективах, здійснений працівниками Відділення упродовж січня-листопада 2017 року, свідчить, що ступінь соціального напруження в колективах коливався в залежності від фінансово-економічного стану конкретних галузей, підприємств, а також оперативності і дієвості реагування місцевих органів влади, власників підприємств (установ, організацій) на ускладнення стану СТВ.

На підприємствах добувної промисловості і розроблення кар’єрів, куди входить добування кам’яного та бурого вугілля, спостерігається зниження індексу промислової продукції, що пов’язане із скороченням видобутку вугілля. Заборгованість із виплати заробітної плати на економічно активних підприємствах галузі області станом на 01.10.2017 становила 12,7 млн. грн. (з початку року збільшилася у 32 рази), у структурі боргу по області становить 46,1%. ДП «Волиньвугілля» (м. Нововолинськ) є найбільшим боржником із виплати заробітної плати по області.

На діяльність підприємств добувної галузі впливають такі негативні чинники як зниження обсягів видобутку вугілля, висока собівартість виробленої продукції, недостатня державна підтримка діючих підприємств з видобутку вугілля, проблеми зі збутом продукції. Також однією з необхідних умов покращення техніко-економічних показників роботи шахт є їх технічне переоснащення, що дасть можливість підвищити навантаження на комплексно-механізовані вибої та забезпечить зростання продуктивності праці робітників з видобутку.

Негативно впливати на соціально-економічний стан добувних підприємств області й погіршення стану СТВ в першому півріччі 2018 року можуть усі перелічені вище чинники (наслідком яких є заборгованість із виплати заробітної плати).

Упродовж першого півріччя 2018 року існує ймовірність ускладнення стану СТВ на підприємствах з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. Серед підприємств галузі ДКП «Луцьктепло» перебуває у важкому фінансово-економічному стані через значні борги за пільги та субсидії, зменшення обігових коштів. На підприємстві із 24 рахунків, на які на підставі судових рішень накладено арешт, 22 залишаються заблокованими, що додатково ускладнює стан підприємства. У зв’язку з тим, що дестабілізаційні чинники залишаються неврегульованими, на ДКП «Луцьктепло» існує ймовірність загострення ситуації на даному підприємстві.

На підприємствах житлово-комунального господарства області борги по відшкодуванню пільг і субсидій з державного бюджету, несвоєчасність розрахунків населення за надані послуги, скорочення обсягів виробництва, зменшення обігових коштів, невідповідність встановлених тарифів фактичним витратам підприємства залишаються основними причинами соціальної напруженості на окремих житлово-комунальних підприємствах області. Питання своєчасності виплати заробітної плати, колективно-договірного регулювання СТВ є нагальним для окремих підприємств, тому можливим залишається виникнення ускладнень у першому півріччі 2018 року.

Відділення, беручи до уваги Прогноз, у взаємодії з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, Федерацією профспілок Волинської області, Волинським обласним об’єднанням організацій роботодавців і надалі здійснюватиме заходи, спрямовані на поліпшення СТВ, вирішення КТС(К), своєчасне врегулювання випадків дестабілізації між сторонами СТВ з метою запобігання виникненню КТС(К).

/Повний текст Прогнозу наданий Голові НСПП, голові облдержадміністрації, керівникам обласних об’єднань профспілок і роботодавців/.