E-MAIL РОЗСИЛКАJoomla Extensions powered by Joobi

КАЛЕНДАР НОВИН

Липень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01004, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

Н. Карвацька, заступник начальника відділення НСПП в Львівській області

Упродовж 2017 року відділення НСПП в Львівській області (далі – Відділення) здійснювало виконання завдань та функцій, визначених законами України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" та "Про соціальний діалог в Україні", нормативно-правовими актами НСПП.

 

У вказаному періоді Відділення сприяло вирішенню 52 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС(К)), з них 49 – на виробничому рівні, 3 – на територіальному рівні. Безпосередніми учасниками зазначених спорів стали 12598 найманих працівників 54 підприємств, установ, організацій області.

Загалом у зазначених КТС(К) найманими працівниками було висунуто 122 вимоги, з яких: 86 (70,5% від загальної кількості) – щодо невиконання вимог законодавства про працю; 16 (13,1%) – щодо виконання колективного договору, угоди; 14 (11,5%) – щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; 6 (4,9%) – щодо укладення або зміни колективного договору, угоди.

У галузевому розрізі найбільша кількість конфліктів виникла у закладах охорони здоров'я – 32 КТС(К) або 61,5% від загальної кількості, у яких найманими працівниками було висунуто 68 вимог, з них 80,9% стосувалися питань погашення заборгованої заробітної плати та своєчасної виплати поточної заробітної плати, 17,6% – дотримання вимог чинного законодавства при проведенні реорганізації медичних закладів, що свідчить про значне загострення ситуації у даній галузі бюджетної сфери. 

Окрім того, у зазначеному періоді Відділення здійснювало заходи по запобіганню виникнення КТС(К) по 12 випадках ускладнення стану соціально-трудових відносин (далі – СТВ) та моніторинг стану СТВ на 23 конфліктогенних підприємствах, організаціях та установах області, на яких проведена відповідна рекомендаційно-роз'яснювальна робота.

За сприяння та координації Відділення в 2017 році було проведено 240 примирних процедур, спрямованих на вирішення КТС(К) та запобігання їх виникнення, у т. ч. 34 засідання примирних комісій та 206 узгоджувальних зустрічей.

Загалом у зазначеному періоді у результаті вирішення КТС(К) та запобігання їх виникненню погашено заборгованість з виплати заробітної плати на загальну суму 23,4 млн. грн., що стала основною причиною виникнення КТС(К) та випадків ускладнення стану СТВ.

У результаті здійснених заходів упродовж 2017 року врегульовано та знято з реєстрації 12 КТС(К), вирішено 61 вимогу найманих працівників. За сприяння Відділення та за участю органів влади, профспілок вирішено КТС(К) у середній загальноосвітній школі № 4 I-III ступенів м. Самбора, Дрогобицькому професійному політехнічному ліцеї, Самбірській школі-ліцеї ім. А. Струся, ПАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат", закладах освіти м. Нового Роздолу та інші.

Слід зазначити, що стороною роботодавця у зазначеному періоді було оскаржено в судовому порядку 4 розпорядження НСПП про реєстрацію КТС(К) на виробничому рівні. Відповідно до доручення НСПП Відділенням взято участь у 14 судових засіданнях по розгляду 4 адміністративних позовів роботодавців до НСПП про визнання неправомірними та скасування розпоряджень про реєстрацію КТС(К). Результати судового розгляду свідчать про необґрунтованість зазначених позовів, а саме: по 2 адміністративних позовах судом було закрито провадження в справі у зв’язку з відмовою позивача від позову, 1 позов залишено без розгляду, провадження по 1 адміністративній справі зупинено.

Відділенням, відповідно до компетенції, упродовж 2017 року здійснювався моніторинг акцій соціального протесту, надавались роз’яснення сторонам соціального діалогу щодо врегулювання розбіжностей, що виникли. У зазначеному періоді найманими працівниками підприємств, установ, організацій області проведено 11 акцій соціального протесту (далі – АСП), пов'язаних з ускладненням стану СТВ, у яких взяли участь 1773 наймані працівники Комунальних 3-ї, 4-ї, 5-ї стоматологічних поліклінік м. Львова, Дрогобицької гімназії ім. Б. Лепкого, Комунального закладу "Самбірська центральна районна лікарня", Криницької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів.

Із загальної кількості (11 АСП), у 6 АСП (54,6%) найманими працівниками висувались вимоги щодо погашення боргу із заробітної плати та своєчасної виплати поточної заробітної плати. Таким чином, однією з основних найбільш поширених причин протестної активності найманих працівників є порушення чинного законодавства з праці, зокрема щодо погашення боргу з заробітної плати.

Важливим напрямом роботи Відділення була реалізація Закону України "Про соціальний діалог в Україні" щодо проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності (підтвердження репрезентативності) сторін соціального діалогу та забезпечення розвитку соціального діалогу. Відповідно до рішень Відділення у 2017 році визнано такими, що відповідають критеріям репрезентативності (підтвердили репрезентативність) на територіальному рівні 3 суб'єкти сторони профспілок, згідно наказів НСПП проведено 3 вибіркові перевірки.

У зазначеному періоді Відділенням розглянуто 173 звернення (порушено 190 питань) від фізичних та юридичних осіб, сторін СТВ, представників об'єднань громадян, з них: письмових – 7 (4% від загальної кількості); усних – 123 (71,1%); звернень на "гарячу лінію" – 43 (24,9%).

З метою реалізації своїх завдань і функцій Відділення у своїй діяльності співпрацює з 24 підготовленими НСПП арбітрами, 4 посередниками, в області на громадських засадах діють 29 інформаційно-консультаційних центрів НСПП.

Відділення і надалі здійснюватиме заходи щодо сприяння своєчасному вирішенню КТС(К) та запобігання їх виникненню з метою захисту прав та інтересів найманих працівників у сфері СТВ.