E-MAIL РОЗСИЛКАJoomla Extensions powered by Joobi

КАЛЕНДАР НОВИН

Липень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01004, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

І. Гавар, головний спеціаліст відділення НСПП в Хмельницькій області

KHM25092018Одним із напрямів роботи відділення НСПП в Хмельницькій області (далі – Відділення) є здійснення моніторингу стану соціально-трудових відносин (далі – СТВ) на підприємствах, в установах та організаціях області з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС(К)).

Так, у вересні поточного року під час моніторингових досліджень стану СТВ у галузі освіти області було опрацьовано показники, розміщені на сайтах Департаментів освіти, у засобах масової інформації, а також проведено робочі зустрічі з представниками органів місцевого самоврядування, професійних спілок та директорами трудових колективів закладів освіти Хмельницької області, які перебувають на обліку Відділення у системі ЗКТС(К) та базі даних підприємств, що відзначаються підвищеним рівнем конфліктогенності.

У результаті проведена оцінка стану СТВ у всіх закладах освіти, які перебували на обліку Відділення у системі ЗКТС(К) та, по Хмельницькій області в цілому, засвідчила наступне.

На Хмельниччині до 1 вересня 2018 року планувалось закрити 30 шкіл, де кількість учнів менше 25 дітей. Це малі школи, які знаходяться в сільській місцевості. Згідно з прийнятими відповідними рішеннями місцевої влади, усі вони повинні були ліквідовуватись або реорганізовуватись.

Поряд з цим, як повідомила начальник відділу загальної середньої та дошкільної освіти управління навчально-виховної організаційно-кадрової роботи Департаменту освіти та науки Хмельницької ОДА В. Блажиєвська, по Хмельницькій області в 411 школах буде понижено ступінь. Разом з тим, до початку нового навчального року буде відкрито 139 опорних шкіл.

Однак, в результаті аналізу інформації, отриманої Відділенням з різних джерел під час моніторингу показників оптимізації малокомплектних шкіл, встановлено, що не всі рішення щодо закриття, реорганізації, ліквідації та приєднання закладів освіти по Хмельницькій області вступили в дію.

Зокрема, упродовж вересня поточного року, в рамках здійснення превентивних заходів у закладах освіти Лісовогринівецької ОТГ, встановлено, що батьки однієї із шкіл звернулися до суду з позовом до Лісовогринівецької сільської ради, в якому просили визнати протиправним та скасувати рішення № 3 36 чергової сесії Лісовогринівецької сільської ради від 29.03.2018 "Про створення та перейменування опорного закладу та його філій".

У результаті, Хмельницьким окружним адміністративним судом прийнято рішення про визнання протиправним та скасування рішення 36 чергової сесії Лісовогринівецької сільської ради № 3 "Про створення та перейменування опорного закладу та його філії", а реорганізацію окремих шкіл призупинено.

Таким чином, Аркадіївецька, Гнатовецька, Печеська, Терешовецька та Шпичинецька школи, рішенням суду відновили роботу та з 01.09.2018 почали новий навчальний рік у повній мірі. Педагогічні працівники залишились на своїх посадах, соціальна напруга у колективі знята, а стан СТВ, наразі, у відмінному стані, про що йдеться у офіційних відповідях вказаних навчальних закладів та підтверджено особисто директорами шкіл під час чергових зустрічей. Тому, в зв’язку із врегулюванням чинника дестабілізації стану СТВ у Аркадіївецькій, Гнатовецькій, Печеській, Терешовецькій та Шпичинецькій школах Лісовогринівецької ОТГ, стан СТВ перелічених шкіл знято з обліку із системи ЗКТС(К).

Поряд з цим виявлено, що, на відміну від вищезазначених шкіл, Пашковецька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Лісовогринівецької ОТГ в даний час знаходиться в стані ліквідації. Попередньо всіх працівників за два місяці повідомлено у порядку ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України про наступне вивільнення. Частина з них переведені на інші посади у інші школи, окремі перебувають на обліку у Центрі зайнятості, а ті, хто відмовився ‑ звільнились за власним бажанням. Учні школи перейшли на навчання в інші навчальні заклади району.

З огляду на це, станом на сьогодні школа закрита, наймані працівники з 01.09.2018 звільнені згідно наказу "Про звільнення працівників у зв’язку з ліквідацією". Виходячи з вищевикладеного, стан СТВ у Пашковецькій ЗОШ знято з обліку з системи ЗКТС(К) в зв’язку з припиненням трудових відносин з працівниками.

Аналогічна ситуація відбулась і у двох інших освітніх закладах області, які також зняті з обліку Відділення. Зокрема, не дивлячись на намагання педагогів, батьків, жителів села та учнів комунального закладу "Проскурівський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" (далі ‑ Проскурівський ЗЗСО) відстояти свою школу та не допустити її закриття, рішення Солобковецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області від 03.08.2018 № 1 щодо припинення юридичної особи Проскурівський ЗЗСО І-ІІ ступенів Солобковецької сільської ради шляхом ліквідації, вступило у юридичну дію.

Також знято з обліку Відділення Соколівську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат Хмельницької обласної ради (с. Соколівка Ярмолинецького району).

На відміну від попереднього закладу освіти, завдяки активним діям вчителів, батьків та учнів Кам’янець-Подільської спеціалізованої школи-інтернат І-ІІІ ступенів "Славутинка" Хмельницької обласної ради, які неодноразово виходили на акції соціального протесту під будівлю Хмельницької облдержадміністрації, вдалося повернути ступінь навчальному закладу та забезпечити його належне фінансування. Так, під час скликання позачергової сесії Хмельницької обласної ради винесено питання, яке вирішило майбутню долю Кам’янець-Подільської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів "Славутинка", а саме: "Про внесення змін до рішення обласної ради від 14 червня 2018 року № 28-19/2018" "Про перейменування закладів освіти – об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області".

У результаті, на засіданні Хмельницької обласної ради (сьомого скликання) прийнято нове рішення про внесення змін до попереднього, а саме: "Перейменувати заклади освіти ‑ об’єкти спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області із збереженням у складі закладів освіти інтернату з цілодобовим частковим/повним (відповідно до чинного законодавства) утримання учнів (вихованців) за рахунок засновника". З огляду на це, на зміну попереднього рішення про ліквідацію початкових класів навчального закладу, депутати проголосували за повернення Кам’янець-Подільській спеціалізованій школі-інтернату "Славутинка" початкових класів, залишивши закладу I-III ступінь.

Таким чином, аналізуючи статистичні дані щодо закриття шкіл, які планувалось ліквідувати і приєднати до опорних шкіл, встановлено, що окремі навчальні заклади не закриті, натомість, розпочали новий навчальний рік.

Варто зазначити, що відкриті цього року нові опорні школи, позитивно вплинуть на рівень надання освітніх послуг не тільки в області, а й на розвиток освіти в цілому.

Наприклад, за інформацією Департаменту освіти та науки Хмельницької ОДА, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.12.2017 року № 929, на заклади освіти Хмельницькій області на 2018 рік виділено:

‑ 15 млн. 134 тис. 400 грн. на оснащення засобами навчання закладів загальної середньої освіти з поглибленим/профільним вивченням предметів, в тому числі на опорні школи;

‑ 7 млн. 21 тис. 500 грн. на закупівлю шкільних автобусів.

При цьому, органи місцевої влади додали свою частину коштів та, до початку нового навчального року, закупили автобуси, оскільки в опорні школи, також, возитимуть дітей з інших населених пунктів.

Підсумовуючи моніторингові дослідження, слід зазначити, що незважаючи на проведені найманими працівниками закладів освіти Хмельниччини акції соціального протесту, які були стабілізовані Відділенням спільно із органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та представниками профспілок, стан СТВ в закладах освіти Подільського краю стабільний. Розпочато новий навчальний рік.

На сьогоднішній день по Хмельницькій області причини та умови для виникнення КТС(К) в галузі освіти відсутні. Разом з тим, у разі появи нових ускладнень соціально-трудового характеру серед педагогічних працівників закладів освіти, фахівці Відділення вживатимуть усі необхідні заходи з метою стабілізації стану СТВ.