E-MAIL РОЗСИЛКА



Joomla Extensions powered by Joobi

КАЛЕНДАР НОВИН

      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01024, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

   

  

           Упродовж 2017 року НСПП сприяла вирішенню 216 колективних трудових спорів, що на 15,5% більше, ніж у 2016 році,  (3 – на національному, 3 – на галузевому, 4 – на територіальному, 206 – на виробничому рівнях), безпосередніми учасниками яких стали 1,5 млн. працівників 6767 суб'єктів господарювання.

           Найбільшу кількість КТС(К) було зареєстровано, зокрема, на підприємствах, в установах, організаціях Львівської (52), Черкаської та Херсонської (по 20), Чернігівської (17) та Дніпропетровської (15) областей; серед видів економічної діяльності – на підприємствах, в установах, організаціях бюджетної сфери (74), житлово-комунального господарства (31), машинобудування (22), транспорту (16), професійної, наукової та технічної діяльності (14), лісового господарства (13).

У 216 спорах найманими працівниками було висунуто 502 вимоги, що на 25,8% більше порівняно з попереднім роком, з яких: 242 (48,2%) – щодо невиконання вимог законодавства про працю; 141 (28,1%) – щодо виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень; 107 (21,3%) – щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; 12 (2,4%) – щодо укладення або зміни колективного договору, угоди.

Упродовж 2017 року Службою проведено 3172 примирні процедури, що на 44,8% більше, порівняно з 2016 роком, спрямовані на сприяння вирішенню КТС(К) та запобігання їх виникненню, зокрема, 2879 узгоджувальних зустрічей, 210 засідань примирних комісій та 83 засідання трудових арбітражів.

За сприяння НСПП, у ході проведення примирних процедур, вирішено та знято з реєстрації 72 спори (1 – на територіальному, 71 – на виробничому рівнях) та 204 вимоги, з яких 123 (60,3%) – щодо невиконання вимог законодавства про працю; 43 (21%) – щодо виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень; 34 (16,7%) – щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; 4 (2%) – щодо укладення або зміни колективного договору, угоди.

У результаті заходів, здійснених НСПП у ході сприяння вирішенню КТС(К) та запобігання їх виникненню, погашено заборгованість із виплати заробітної плати в сумі 553 млн. 196,3 тис. грн. або 53,5% від загальної суми боргу (1 млрд. 34 млн. 2,7 тис. грн.), що стала основною причиною виникнення спорів та конфліктних ситуацій.

Крім того, з метою запобігання виникненню КТС(К) упродовж минулого року НСПП здійснювала заходи щодо усунення 738 чинників, що призвели до ускладнення стану СТВ у 610 випадках (5 – на територіальному, 605 – на виробничому рівнях) на 785 підприємствах, насамперед, це підприємства Закарпатської (134), Тернопільської (79), Львівської (62), Дніпропетровської (42), Донецької та Запорізької (по 41) областей.

Підвищеним рівнем конфліктогенності відзначались підприємства, установи та організації бюджетної сфери (136 випадків), житлово-комунального господарства (114), транспорту (64), будівництва (53), машинобудування (45).

За сприяння НСПП врегульовано 411 випадків (4 – на територіальному, 407 – на виробничому рівнях) або 67,4% від загальної кількості та усунено 469 чинників (63,6% від їх загальної кількості) на 556 підприємствах.

Завдяки превентивним заходам НСПП лише 51 випадок (8,4% від загальної кількості) та 90 чинників (12,2% від загальної кількості) стали предметом виникнення КТС(К).

У рамках реалізації заходів щодо сприяння поліпшенню стану СТВ та запобігання виникненню КТС(К) працівники НСПП брали участь у роботі комісій (обласних, місцевих, районних) адміністрацій, де розглядались, зокрема, питання погашення заборгованості із виплати заробітної плати. Так, упродовж 2017 року взято участь у 550 засіданнях зазначених комісій, на яких заслухано керівників 1222 підприємств. Загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати на зазначених підприємствах складала понад 1,5 млрд. грн.

Також, Служба продовжувала здійснювати моніторинг акцій соціального протесту, надавати роз'яснення сторонам соціального діалогу щодо врегулювання розбіжностей та спрямовувати конфліктні ситуації виключно в правове русло.

Упродовж 2017 року НСПП сприяла зменшенню соціального напруження та пошуку взаємоприйнятних рішень між сторонами конфліктів при проведенні найманими працівниками 20 страйків та інших видів протестних дій, пов'язаних з частковим або повним припиненням роботи, а також 101 акції соціального протесту (далі – АСП), у яких взяли участь понад 65,5 тис. найманих працівників.

Найбільші прояви протестної активності мали місце у Черкаській (12 страйків та 6 АСП), Дніпропетровській (3 страйки та 13 АСП), Волинській (1 страйк та 10 АСП), Львівській та Миколаївській (по 11 АСП), Запорізькій (1 страйк та 5 АСП) та Тернопільській (5 АСП) областях і м. Києві (23 АСП); серед видів економічної діяльності – на підприємствах, в установах, організаціях бюджетної сфери (29), з постачання електроенергії (24), машинобудування (18), добувної промисловості та розроблення кар'єрів (17), металургійного виробництва (9), транспорту (8).

Одним із важливих напрямів діяльності НСПП є організація роботи щодо своєчасного та об'єктивного розгляду звернень фізичних та юридичних осіб, представників об'єднань громадян без статусу юридичної особи, задоволення їх законних прав та інтересів.

Так, упродовж 2017 року до НСПП та її відділень в областях надійшло 2145 звернень від фізичних та юридичних осіб, представників об'єднань громадян без статусу юридичної особи, у яких було порушено 2296 питань, зокрема щодо:

− процедури вступу у колективний трудовий спір, вирішення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій – 565 (24,6% від загальної кількості);

− виплати заборгованої заробітної плати, нормування та оплати праці – 479 (20,9%);

− організації та порядку ведення соціального діалогу, оцінки відповідності критеріям репрезентативності – 330 (14,4%);

− укладання та виконання умов трудового договору, колективного договору, угоди – 228 (9,9%);

− звільнення з роботи, порядку вивільнення працівників – 126 (5,5%);

– проведення акцій соціального протесту – 122 (5,3%);

− інших питань – 446 (19,4%).

Усі звернення НСПП було оперативно розглянуто, опрацьовано та надано відповіді по суті порушених питань.

Крім того, упродовж 2017 року було проведено 296 засідань КомісійНСПП з питань репрезентативності суб'єктів профспілок і організацій роботодавців на всіх рівнях, за результатами роботи яких визнані репрезентативними:

– на національному рівні – 3 всеукраїнські об'єднання профспілок та 1 всеукраїнське об'єднання організацій роботодавців;

 на галузевому рівні – 22 всеукраїнські галузеві профспілки та 8 об'єднань організацій роботодавців;

– на територіальному рівні174 обласні організації профспілок та 15 обласних організацій роботодавців.

У 2017 році НСПП було ініційовано внесення змін до Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за порушення законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) та взято участь у роботі робочої групи Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності щодо розробки проекту Закону України про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). У грудні 2017 року на засіданні Комітету зазначений законопроект було одноголосно підтримано та прийнято рішення щодо внесення його на розгляд Верховної Ради України.

Упродовж минулого року фахівці НСПП брали активну участь у засіданнях Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції.

Крім того, у 2017 році фахівці НСПП взяли участь у заходах, які відбувались в Україні під егідою Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), у навчально-практичних семінарах, організованих, зокрема, Академією державного управління Східного партнерства (ААPPW) та Верховною Контрольною палатою Республіки Польща (NIK), та інших науково-практичних заходах (конференціях, семінарах, засіданнях круглих столів).

З метою підвищення рівня правової культури учасників СТВ щодо сприяння вирішенню КТС(К) та запобігання їх виникненню, а також здійснення наукових досліджень і розробок у сфері соціально-трудових відносин, Службою було реалізовано низку тематичних семінарів на базі Дніпропетровського, Львівського, Одеського, Харківського регіональних інститутів державного управління Національної академії державного управління при Президентові України та Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, а також проведено 24 навчальних семінари для представників сторін соціального діалогу на території Донецької області, підконтрольній Уряду України.

Суттєву допомогу у питаннях підвищення рівня правової культури та поліпшення соціально-психологічного клімату в трудових колективах підприємств надають утворені Службою позаштатні інституції. Так, на даний час на громадських засадах працюють 443 трудових арбітри та 114 незалежних посередників НСПП, а також в районних центрах та містах обласного значення діють 525 інформаційно-консультаційних центрів НСПП.

Упродовж 2017 року представниками НСПП здійснено 55 виступів на радіо та телебаченні, підготовлено і розміщено в друкованих ЗМІ 180 публікацій, взято участь у роботі 1009 навчально-практичних семінарів, круглих столів, конференцій. Ця робота проводилась у тісній співпраці з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, профспілковими організаціями, науковими, навчальними закладами та керівництвом підприємств.

Загалом у 2017 році підготовлено та опубліковано на офіційному сайті НСПП 747 статей з питань діяльності НСПП щодо сприяння врегулюванню КТС(К), причинами виникнення яких стала, зокрема, заборгованість із виплати заробітної плати, та 154 публікації з питань реалізації положень Закону України "Про соціальний діалог в Україні".