E-MAIL РОЗСИЛКА



Joomla Extensions powered by Joobi

      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01024, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

 

Оксана Атаманюк, заступник начальника відділення НСПП в Полтавській області – завідувач сектора правового забезпечення


 

16 червня 2009 року у місті Полтаві відбулася звітно-виборна конференція профспілкової організації асоціації «Полтавацукор»  (33 делегати).

 

Зважаючи на постійну увагу, що приділяє відділення НСПП стану соціально-трудових відносин на цукрових заводах області, в роботі конференції взяла участь заступник начальника відділення НСПП в Полтавській області – завідувач сектора правового забезпечення Оксана Атаманюк.

 

У своїй звітній доповіді голова ради голів профкомів асоціації «Полтавацукор» Віра Кучеренко зазначила, що організація об’єднує 3700 членів в 10 профспілкових організаціях.

Полтавщина є лідером в Україні за обсягом посівних площ та заготівлі цукрових буряків. Переробку сировини у 2008 році здійснювали 7 цукрових заводів із 9.

Але на сьогодні не в повній мірі задіяні механізми державного регулювання ринку цукру, що призводить до його розбалансування. Неконкурентоспроможність по ціновим та якісним показникам призводить до зменшення обсягів експорту цукру. В даний час галузь гостро потребує державної підтримки.

Зміни в господарській структурі заводів та бурякогосподарств призвели до зупинки частини з них (АТ «Павлівське» не працює 8 років, припинив існування цукрозавод імені Халтуріна). До непрацюючих заводів приєдналися ВАТ «Цукор-інвест», ТОВ «Карлівка-цукор», ТОВ «Семенівка-цукор». Однією з причин зупинки заводів є недостатність зони посівів цукрового буряку в даних районах.

Доповідача хвилює також те, що зменшується кількість членів профспілки (припинила існування первинна профспілкова організація       ВАТ «Лохвицький цукровий завод»). Загалом за п’ять останніх років у результаті реформування господарств, приватизації, зміни власників кількість працюючих і членів профспілки зменшилася на 70%.

Також у доповіді було наголошено на проблемах, які виникають на підприємствах та породжують розбіжності в колективах. Основними з них є: невиконання норм Галузевої угоди, несвоєчасність виплати заробітної плати, затримка встановлення розміру мінімальної заробітної плати, оплата в святкові та неробочі дні, оплата надурочного часу, видача спецхарчування –молока, звільнення членів профкому без попереднього погодження з профспілковим комітетом та інше.

Зазначено, що в умовах економічного спаду виробництва намітилася стійка тенденція до скорочення штату працівників цукрових заводів. Дана проблема стосується ВП «Яреськівський цукровий завод», ВП «Глобинський цукровий завод», ВП «Кобеляцький цукровий завод». Це говорить про те, що значна кількість працівників підприємств звільнена і направлена до центрів зайнятості.

Було відзначено, що колективні договори мають всі підприємства, але виконання ряду положень, закладених в них стороною адміністрації не виконуються, або ігноруються (ВП «Кобеляцький цукровий завод»).

Після виступів голів профкомів підприємств слово для виступу взяла Оксана Атаманюк.

Вона надала інформацію про призначення Національної служби посередництва і примирення, а також про роботу відділення НСПП в Полтавській області щодо практики застосування Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». Зокрема, для доведення переваг захисту інтересів працівників саме шляхом застосування правових механізмів Оксана Атаманюк зупинилася на перебігу колективних трудових спорів, якими опікувалося Відділення в останні роки. Зверталася увага на провідній ролі профкомів, які виступали представницькими органами найманих працівників під час вирішення колективних трудових спорів на таких підприємствах, як ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», ВАТ «Полтаваобленерго». Також було висвітлено безпорадність профкомів деяких підприємств, що призвели до загострення соціально-трудових відносин та стихійних акцій протесту найманих працівників (ВАТ «Турбомеханічний завод», ВАТ «Тепловозоремонтний завод»).

На завершення виступу делегатам конференції були надані друкований прес-реліз про Національну службу посередництва і примирення, роботу відділення НСПП, а також адреси завідуючих інформаційно-консультаційними центрами НСПП в районах області для першочергового звернення та було запропоновано присутнім взаємодіяти з відділенням НСПП в разі загострення стану соціально-трудових відносин у колективах підприємств.