E-MAIL РОЗСИЛКА



Joomla Extensions powered by Joobi

      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01024, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

Досвід роботи відділення НСПП у Львівській області свідчить, що практичне вирішення усіх без винятку колективних трудових спорів (конфліктів), що були у провадженні відділення, має свою специфіку, труднощі і проблеми врегулювання. За даних обставин результативність та оперативність вирішення конфліктів у значній мірі залежить від якості наявної правової бази, здійснення відділенням кваліфікованого та юридично обґрунтованого правового супроводу вирішення розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин, толерантності, неупередженості, вмілого застосування нових форм і методів роботи, залучення до врегулювання колективних трудових спорів зацікавлених органів, використання усіх передбачених законодавством засобів для врегулювання конфліктів.

Слід зазначити, що кількість колективних трудових спорів (конфліктів) в області, вирішенню яких сприяло відділення Національної служби упродовж останніх років є сталою. Так, відділення НСПП сприяло вирішенню у 2006 році 18 колективних трудових спорів, у 2007 році – 17 колективних трудових спорів, у 2008 році – 19 КТС. Упродовж 2009 р., станом на 11.11.2009 р., відділення НСПП сприяє вирішенню 14 колективних трудових спорів, у яких взяло участь 7,5 тисяч найманих працівників 42 підприємств, організацій області.

Про активність застосування найманими працівниками процедур вирішення колективних трудових спорів свідчить діапазон висунених працівниками вимог, що стосуються погашення боргу із заробітної плати, встановлення відповідних умов праці, підвищення тарифних ставок (посадових окладів), забезпечення продуктивної зайнятості, укладення та виконання колективного договору тощо.

Про активність застосування процедур вирішення колективних трудових спорів свідчить і кількість висунених вимог найманими працівниками. Так, у колективному трудовому спорі у ВАТ "Львівська вугільна компанія" (№ 068–08/13–В) найманими працівниками висунено 6 вимог, у колективному трудовому спорі у ВАТ "Завод "Львівсільмаш" (№ 070–08/13–В) – 5 вимог, у Ходорівській районній лікарні (№ 065–08/13–В) та ВАТ "Західшляхбуд" (№ 055–09/13–В) висунено по 4 вимоги.

Найбільш резонансними у регіоні є вирішення колективних трудових спорів у ТОВ "Львівські автобусні заводи" (м. Львів), ВАТ "Завод "Львівсільмаш" (м. Львів), ВАТ "Львівська вугільна компанія"(Сокальський район), ВАТ "Західшляхбуд" (м. Львів).

Про ефективність практики застосування найманими працівниками процедур вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) свідчить той факт, що успішно вирішивши один раз колективний трудовий спір сторони, у разі виникнення нових розбіжностей, звертаються до процедури вирішення колективного трудового спору знову. Так, двічі до процедури вирішення колективного трудового спору звертались наймані працівники закладів освіти міст Дрогобича та Стебника. У першому колективному трудовому спорі найманими працівниками висувались вимоги щодо погашення заборгованості по виплатах згідно зі статтею 57 Закону України "Про освіту". Вдруге наймані працівники закладів освіти міст Дрогобича та Стебника вступили у колективний трудовий спір з приводу задоволення вимог щодо виплати грошової винагороди за сумлінну працю за 2003–2004 роки. У двох випадках колективні трудові спори територіального рівня позитивно вирішено та знято з реєстрації.

Двічі до процедури вирішення колективного трудового спору звертались наймані працівники відкритого акціонерного товариства "Стрийський завод "Металіст" (м. Стрий). Слід зазначити, що органом, що представляв інтереси найманих працівників був профспілковий комітет підприємства. По одному колективному трудовому спору найманими працівниками було висунуто 3 вимоги, по другому – 6 вимог, в т.ч. щодо виплати заборгованої заробітної плати, перерахунку коефіцієнтів, тарифних ставок (посадових окладів) відповідно до умов колективного договору, забезпечення відповідних умов праці тощо. Усі вимоги найманих працівників були вирішені та зняті з контролю. Слід зазначити, що окремі вимоги по вказаних двох колективних трудових спорах за сприяння відділення НСПП були вирішені та зняті з контролю уже через 1–2 місяці після реєстрації спорів.

Ефективність захисту трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників за допомогою процедур вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)

Про ефективність захисту трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників за допомогою процедур вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) свідчить кількість вирішених колективних трудових спорів. Так, упродовж 2008 року за сприяння відділення НСПП вирішено 8 колективних трудових спорів, в т.ч. 7 спорів територіального рівня. Упродовж 2009 р., станом на 11.11.2009 р., вирішено 5 колективних трудових спорів (виробничий рівень).

З початку поточного року у результаті сприяння вирішенню колективних трудових спорів погашено боргу із заробітної плати на суму 5303,0 тис. грн. або 71,8% суми заборгованості, що стала причиною виникнення спорів, що свідчить про ефективність вирішення вимог щодо виплати заборгованої заробітної плати із застосуванням процедур вирішення колективних трудових спорів.

За сприяння відділення НСПП та за участю Львівської облдержадміністрації, Львівської обласної ради, обласної організації профспілки працівників автомобільного і сільськогосподарського машинобудування, у результаті здійснення комплексу узгоджених заходів на сьогодні практично врегульовано колективний трудовий спір між найманими працівниками відкритого акціонерного товариства "Завод "Львівсільмаш" міста Львова та адміністрацією ВАТ "Завод "Львівсільмаш" (№ 070–08/13–В) з приводу погашення заборгованості із заробітної плати на суму 1,5 млн. грн., оплати простою не з вини працівників, виплати заробітної плати за час відпустки, забезпечення продуктивної зайнятості, непроведення скорочення чисельності працівників з порушенням вимог Галузевої угоди.

Вирішенню колективного трудового спору сприяла робота створеної Львівською обласною радою на прохання відділення НСПП тимчасової контрольної комісії з вирішення проблемних питань ВАТ "Завод "Львівсільмаш". Цей колективний трудовий спір є прикладом оперативного вирішення конфлікту, коли вимоги найманих працівників новим власником ВАТ "Завод "Львівсільмаш", зокрема щодо виплати заробітної плати на суму 1,5 млн. грн., розробки та реалізації плану виробничої діяльності заводу тощо, були вирішені практично за два місяці.

Здійснений відділенням НСПП аналіз вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) в області засвідчив ефективність захисту трудових і соціально-економічних прав та інтересів найманих працівників за допомогою процедур вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). Слід зазначити, що тривалість вирішення колективних трудових спорів залежить від об’єму вимог найманих працівників, складності спорів, необхідності прийняття рішень на вищому рівні.

Так, для вирішення вимоги найманих працівників у колективному трудовому спорі між найманими працівниками відкритого акціонерного товариства "Львівобленерго" міста Львова та правлінням ВАТ "Львівобленерго" (№ 080–06/13–В) щодо встановлення фонду оплати праці у ВАТ "Львівобленерго" на основі збільшуючого коефіцієнту до середньої заробітної плати одного працюючого по промисловості України, необхідно було прийняття Національною комісією регулювання електроенергетики України відповідного рішення. За сприяння відділення НСПП та для виконання рішення трудового арбітражу по даному колективному трудовому спору Національною комісією регулювання електроенергетики України було прийнято постанову від 15.11.2007 р. № 1553 та затверджено Механізм визначення фонду оплати праці ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та з постачання електроенергії за регульованим тарифом, відповідно до якого визначається фонд оплати праці ВАТ "Львівобленерго" та переглядається відповідно до зміни рівня мінімальної заробітної плати.

Прийняття НКРЕ даного нормативного акту дозволило задовольнити за сприяння відділення НСПП вимогу найманих працівників та зняти колективний трудовий спір з контролю.

Складність та тривалість вирішення 12 колективних трудових спорів територіального рівня у закладах освіти області щодо визнання боргом невиплачених з 1997 року грошових сум по виплатах за статтею 57 Закону України "Про освіту" надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та погашення заборгованості з цих виплат, узгодження рівня заробітної плати педпрацівників із вимогами ст. 57 Закону України "Про освіту" була зумовлена необхідністю прийняття Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" та відповідної постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2005 р. № 934, якою затверджено Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавок за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.

За сприяння відділення НСПП лише у результаті вирішення вказаних колективних трудових спорів у галузі освіти міста Львова погашено заборгованість з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" на загальну суму 20,7 млн. грн.

Підтвердженням ефективності захисту трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників за допомогою процедур вирішення колективних трудових спорів є те, що більшість колективних трудових спорів за сприяння відділення НСПП вирішуються у примирних комісіях. Таким чином, колективні трудові спори врегульовуються не переходячи до наступної стадії – трудового арбітражу, що свідчить про більше усвідомлення сторонами важливості та ефективності примирно-переговорних процедур, економічної доцільності оперативного пошуку відповідних взаємоприйнятих рішень.

Сприяння відділення НСПП у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів)

В області досягнуто позитивних результатів у питаннях вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) при взаємодії відділення НСПП з Львівською обласною державною адміністрацією, Львівською обласною радою, Територіальною державною інспекцією праці у Львівській області, Об’єднанням профспілок Львівщини, прокуратурою Львівської області.

Досягненню позитивних результатів роботи сприяє постійне інформування відділення НСПП керівництва облдержадміністрації про стан соціально-трудових відносин у регіоні, в конкретних трудових колективах, участь представників облдержадміністрації у примирних процедурах, спільних нарадах, ініціювання зустрічей сторін за участю усіх зацікавлених органів з прийняттям відповідних рішень, надання головою та першим заступником голови облдержадміністрації на звернення відділення НСПП конкретних доручень щодо вирішення проблемних питань, що виникають у ході врегулювання конфліктних ситуацій, колективних трудових спорів.

За сприяння відділення НСПП та за безпосередньої участі керівництва облдержадміністрації, представників Львівської міської ради, обласної організації профспілки працівників автомобільного і сільськогосподарського машинобудування, Об’єднання профспілок Львівщини здійснюється вирішення колективного трудового спору між найманими працівниками товариства з обмеженою відповідальністю "Львівські автобусні заводи" міста Львова та директором ТОВ "Львівські автобусні заводи (№ 048–08/13–В) щодо виплати заборгованої заробітної плати на суму 6820,8 тис. грн., забезпечення працівників матеріально-технічними ресурсами, проведення нарахування та виплати індексації та компенсації найманим працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати.

Вирішення колективного трудового спору було складним, оскільки адміністрацією підприємства та власником автобусного заводу, громадянином Російської Федерації, з початку реєстрації Національною службою посередництва і примирення колективного трудового спору у вересні минулого року не вживались належні заходи з метою вирішення колективного трудового спору, що зумовило направлення відділенням НСПП відповідного подання до прокуратури Львівської області про притягнення керівництва ТОВ "Львівські автобусні заводи" до відповідальності за тривале порушення трудового законодавства та порушення кримінальної справи проти директора ТОВ "Львівські автобусні заводи" по факту умисної, безпідставної невиплати заробітної плати.

Вирішення колективного трудового спору за сприяння відділення НСПП здійснювалось примирною комісією та трудовим арбітражем, ситуація у підприємстві неодноразово розглядалась, створеною облдержадміністрацією, міжвідомчою комісією з урегулювання проблемних питань суб’єктів господарювання Львівської області.

У процесі врегулювання даного колективного трудового спору з ініціативи відділення НСПП проведено 5 розширених узгоджувальних засідань за участю усіх зацікавлених органів та прийнято відповідні протокольні рішення, виконання яких постійно контролювалось відділенням НСПП.

У результаті вжитих спільних заходів за сприяння відділення НСПП на сьогодні виплачено заборговану заробітну плату працівникам ТОВ "Львівські автобусні заводи" на суму 5982,9 тис. грн., що становить 87,7% боргу, яка є предметом колективного трудового спору, виплачується поточна заробітна плата.

З ініціативи відділення НСПП укладено Угоди про взаємодію і співпрацю відділення Національної служби з Об’єднанням профспілок Львівщини, Львівським обласним об’єднанням організацій роботодавців, Територіальною державною інспекцією праці у Львівській області.

Хороші напрацювання у питаннях запобігання виникнення колективних трудових спорів та їх своєчасного вирішення склались у відділення НСПП з Об’єднанням профспілок Львівщини. Врегулювання усіх конфліктних ситуацій, колективних трудових спорів у регіоні здійснюється за обов’язкової участі обласних організацій галузевих профспілок, представники профспілок беруть активну участь у вирішенні конфліктів як незалежні посередники та трудові арбітри. Разом з тим, окремим профспілковим лідерам трудових колективів слід більш активно відстоювати інтереси найманих працівників, не побоюватись відкрито вступати у колективний трудовий спір із власником (уповноваженим ним органом) з метою захисту трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників.

Проаналізувавши практику застосування Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" відділення НСПП вважає доцільним:

1. Вжиття заходів щодо прискорення прийняття нової редакції Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" із закріпленням положення про обов'язковість виконання рішення трудового арбітражу, передбачення відповідальності за невиконання законодавства про колективні трудові спори (конфлікти), зокрема в частині встановлення відповідальності за нереагування на вимоги найманих працівників, невиконання рішень примирних органів.

2. Забезпечити вжиття відповідних заходів Національною службою посередництва і примирення щодо подальшого удосконалення нормативно-правових актів НСПП з питань запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння їх своєчасному вирішенню.

3. З метою забезпечення трудових прав громадян прискорити розгляд та ухвалення Трудового кодексу України.

4. Забезпечити дієве скоординоване реагування НСПП у взаємодії з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування на ймовірне ускладнення стану соціально-трудових відносин, запобігання поглиблення та загострення конфліктних ситуацій, сприяння оперативному вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів).

5. Скерувати зусилля усіх причетних органів, громадських організацій на пропаганду юридичних знань з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), підвищення правосвідомості громадян, подолання правового нігілізму.

6. НСПП у взаємодії з профспілковими органами з метою посилення соціальної відповідальності власників (уповноважених ними органів) сприяти впровадженню на підприємствах, в організаціях позитивного досвіду Національної служби посередництва і примирення з питань доконфліктного врегулювання розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин та запобігання виникненню конфліктних ситуацій, вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) у правовому полі.

7. Профспілковим органам домогтися передбачення у колективних договорах, угодах положень щодо порядку вирішення розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин відповідно до Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)".