E-MAIL РОЗСИЛКАJoomla Extensions powered by Joobi

КАЛЕНДАР НОВИН

Лютий 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01024, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

Сектор аналітично-інформаційної роботи та прогнозування відділення НСПП в Черкаській області

Відділення НСПП в Черкаській області (далі – Відділення) сприяє вивченню та обговоренню Нової моделі вирішення трудових спорів в Україні безпосередньо через інформаційно-консультаційні центри НСПП, трудових арбітрів та посередників НСПП, курси підвищення кваліфікації державних службовців, галузеві обкоми профспілок, профспілкові організації підприємств, установ, організацій тощо.

Так, 1 липня 2014 року, в залі примирних процедур Відділення відбулося засідання «круглого столу», темою якого було обговорення Нової моделі вирішення трудових спорів в Україні.

На запрошення Відділення, у засіданні «круглого столу» взяли участь заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації В. Буркацький, голова Черкаської обласної профспілкової організації агропромислового комплексу В. Кащенко, арбітри, незалежні посередники та фахівці Відділення.

Відкриваючи засідання, начальник Відділення С. Власенко ознайомив присутніх з результатами діяльності Експертної групи з представниками сторони роботодавців, профспілок та Національної служби посередництва і примирення щодо можливих перспектив реформування механізму вирішення трудових спорів. За його словами, в умовах розвитку ринкової економіки на теренах України, питання якісного та швидкого розв’язання трудових конфліктів, за участі професійно підготовлених медіаторів, стоїть дуже гостро. Отже, досить актуальним, наразі, є вдосконалення ефективності механізму вирішення як колективних, так і індивідуальних трудових спорів на основі європейських стандартів та міжнародного досвіду.

С. Власенко звернув увагу присутніх, що в умовах Нової моделі відбувається підвищення ролі та забезпечення інституціональної спроможності НСПП. Основним нововведенням у даному аспекті є видача НСПП посвідчень за рішенням трудового арбітражу, яке має статус виконавчого листа. Це надасть додаткові гарантії для позитивного вирішення трудового спору.

Докладніше з Новою моделлю ознайомила учасників «круглого столу» завідувач сектора правового забезпечення Відділення Л. Єжель. Вона зазначила, що метою Нової моделі є формування ефективного механізму вирішення трудових спорів в Україні на основі найкращого досвіду, згідно з яким організації роботодавців та профспілок відіграватимуть важливу роль і нестимуть конкретну відповідальність у вирішенні спорів, а держава забезпечуватиме основні правила і засоби остаточного їх вирішення.

Реалії сьогодення вимагають наближення до європейських стандартів у питаннях вирішення трудових спорів в Україні і це добре відображено у Новій моделі, де особливу увагу приділено поділу трудових спорів на: трудові спори про інтереси та трудові спори про права. Нововведенням є те, що трудові спори про інтереси вирішуватимуться виключно у позасудовому порядку, а трудові спори про права, як у позасудовому, так і у судовому порядках.

Учасники «круглого столу» взяли активну участь в обговоренні принципів та основних рис Нової моделі, порядку вирішення трудових спорів в Україні та забезпечення прав його сторін. Обговорювались питання щодо участі організацій профспілок і роботодавців у процедурах вирішення трудових спорів в Україні на всіх рівнях за Новою моделлю. Заслуговує уваги, що зазначеним проектом передбачено виконання функцій трудових арбітрів за рахунок державного бюджету, незважаючи на можливі складнощі до впровадження в умовах фінансової кризи та тотальної економії коштів.

Жвавої дискусії здобуло питання виведення виплати заробітної плати, як основного предмету трудового спору, за межі трудового розгляду. Зокрема, представниками профспілок зазначено, що пропонована норма є утиском прав найманих працівників та може спричинити широкий резонанс у трудових колективах. Також наголошено, що положенням Нової моделі не передбачено правового механізму, спрямованого на досягнення кінцевого результату у вирішенні спору про інтереси у випадку відмови сторін від запропонованих посередником варіантів вирішення конфлікту.

Бурхливого обговорення набуло питання посилення відповідальності за порушення порядку вирішення трудових спорів, ухилення від примирних процедур, невиконання роботодавцем нормативних актів, що може призвести до виникнення таких спорів. Відмічено позитивний ефект від того, що в разі порушення роботодавцем соціально-трудових прав найманих працівників, останні мають право на відшкодування заподіяної шкоди, зокрема моральної та матеріальної.

Представники профспілки виявили стурбованість тим фактом, що відбувається поступовий процес делегітимізації акцій соціального протесту, зокрема, передбачена заборона проведення акції соціального протесту до закінчення процедури вирішення трудового спору в порядку, передбаченому Новою моделлю.

Загалом, учасники «кругло столу» дали позитивну оцінку Новій моделі та зауважили, що її запровадження дасть можливість підвищити рівень захищеності прав найманих працівників.

Підсумовуючи засідання «круглого столу», С. Власенко, зазначив, що Нова модель може стати дієвою системою вирішення трудових спорів, спрямованою якісно підвищити рівень захищеності найманих працівників і запросив присутніх до плідної співпраці із формування Нової моделі з метою запровадження світових стандартів у вітчизняне законодавство.